Sohbet Girişi
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Tahir Büyükkörükçü – Dini Sohbet

Tahir Büyükkörükçü – Dini Sohbet

Tahir Büyükkörükçü Hocamız 1926 yılında Konya’da Uluırmak mahallesinde doğdu. İlk ve orta tahsilini müteakip, Müderris Hacı İsa Efendi’nin derslerine devam ederek ondan sarf, nahiv, mantık, meâni, fıkıh, tefsir, hadis ve usul okuyarak icazet aldı. Farsça hocası da Hacı Hâki Efendi’dir.

 

Ortaokulun son sınıfında iken dinlediği Hacı İsa Ruhi Efendi’nin (Bolay) vaazından etkilenerek 1942’de resmî öğrenimini yarıda bırakıp ondan İslâm ilimleri tahsiline başladı ve dört yıl sonra icâzet aldı. Bu sırada Hacıveyiszâde Mustafa Kurucu’dan hadis ve ahlâk, Müsevvid Bülbül Mehmed Efendi’den ferâiz, Hacı Hâkî Efendi’den (İzler) Farsça, Hacı Haydar Efendi’den (Ulukapı) kıraat tahsil etti. Bu yıllarda Konya il merkezindeki mescidlerde vaazlar verdi. Askerliğini İzmir Foça’da tamamladı (1946-1949). İleride ismiyle özdeşleşecek olan Kapu Camii’nde Dini Sohbet ilk vaazlarını askerden izinli geldiği ramazan ayının son günlerinde yaptı.

1950 yılında, Diyanet İşler Başkanlığı Müşavere Kurulu’nca yapılan imtihanı kazanması üzerine, 1966-1971 yılları arasında Konya Müftülüğü görevinde bulundu. 1973 yılında Merkez Vaizi iken emekli oldu.

1976-1979 yılları arasında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde vaaz ve konferanslar verdi.

Bir dönem Konya milletvekilliği de yapan Hacı Tahir Büyükkörükçü Hoca, milletvekilliği döneminde birleştirici gayretleri ile dikkat çekti. 1980 darbesinden sonra on bir ay tutuklu kaldı.

Selis bir ifadeye, güçlü bir hafıza ve hitabete sahipti. Türkiye’nin tanınmış hatiplerinden-di. Hıfzını da sonradan tamamladı. Mesnevi’nin pek çok beyti ezberinde idi.

Mükemmel Arapça ve Farsça bilen Tahir Efendi Hoca’nın, Hakiki Veçhesiyle Mevlâna ve Mesnevi (1959), Mübarek Ramazan ve Oruç (1961), Müslüman Peygamberini Tanımalısın (1963) ve İslâm’da Edep gibi, dini ve ahlâki konularda yazılmış pek çok telif eseri vardır. Çeşitli dergi ve gazetelerde de makaleleri neşredildi.

Evli ve dört çocuk babası olan Tahir Hoca’nın oğlu Abdurrahman Büyükkörükçü de Konya’nın tanınmış islami Sohbet vaizlerindendir.

IRCMasteR 20
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odalarımız +18 yaş kullanıcılar için uygundur. 18 yaş altı kullanıcıların girmesi yasaktır!
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı