Sohbet Girişi
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır ?

Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır ?

Merhabalar tekrar bu senede akıllara gelen bayram namazı nasıl kılınır, neler yapmamız gerekir gibi sorulara hemen cevap vermek için sizleri bilgilendiriyoruz, Bayram namazı iki rekattan oluşmaktadır. Öncelikle niyetimizi ederiz: “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama.” Bayram namazına niyet ettikten sonra ;

1. REKATTA:  Tekbir alınır ve eller bağlanır.  Sübhaneke duası okunur.  Sonra tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. tekbir alınır ve eller yanlara salınır.  Sonra 2. tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır.  Ardından 3. tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.  İmam, Fatiha suresi ile birlikte zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim okur.  Rüku ve secde yapılarak 2. rekâta kalkılır.

2. REKATTA:  İmam, Fatiha suresi ile birlikte zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim okur.  Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. tekbir alınır ve eller yanlara salınır.  Sonra 2. tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır.  Ardından 3. tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır.  Son olarak 4. tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.  Rüku ve secdenin ardından oturulur. Tahiyyat , Salli-Barik duaları okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

IRCMasteR 14
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odalarımız +18 yaş kullanıcılar için uygundur. 18 yaş altı kullanıcıların girmesi yasaktır!
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı